Sidebar

Support your TeamTTO Athlete

Personal Info:




Please Choose Amount:

$ 100 TT small donation
$ 200 TT
$ 300 TT
$ 400 TT
$ 500 TT (*) Recommended
$ 1,000 TT, YOU ARE A BOSS!

24
Sat, Aug

2019 Pan Amer­i­can Games
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

TT continued to struggle on the fourth day of the Pan Am Games in Lima, Peru yesterday.

In women's beach volleyball 13th-16th playoff action, the TT pair of Malika Davidson and Rheeza Grant got past US Virgin Islands 21-8, 21-10. Today, TT will face El Salvador in the 13th place playoff after the latter got past Guatemala 2-0.

The TT men duo of Marlon Phillip and Daynte Stewart lost 19-21, 21-16, 15-12 to Costa Rica but rebounded to defeat the hosts 21-19, 21-16 to finish 15th overall.

In the men's K1 1000m of the canoe sprint, Matthew Robinson finished eighth and last in heat one in four minutes, 33.159 seconds (4:33.159) and could not advance. The winner of the heat was Agustin Vernice of Argentina in 3:34.362.

Robinson and his brother Nicholas teamed up to place sixth in their kayak double (K2) 1000m heat and advanced to the semi-final. However, they finished last in the seven-team semi and did not progress to the final.

In the women's 10m air pistol qualification, Marsha Bullen-Jones finished 25th in a field of 29 athletes with a score of 533. Her placing was not enough to advance to the final as only the top eight athletes progressed.

The women's rugby sevens were spanked 38-10 by Colombia and 46-0 by Argentina while boxer Nigel Paul was eliminated in the quarter-final stage of the men's super heavyweight, by a 5-0 score (on the judges' cards) by Colombia's Cristian Salcedo.

Also on today's agenda, the TT women rugby sevens will face Peru in their fifth-eighth place matchup, Nicholas Robinson will line up in the K1 200m heats and Tyron Thomas will face Rohan Emiliano of the Dominican Republic in a welterweight boxing match.

Source

2019 Pan American Games in Lima, Peru

Dates: Fri, Jul 26, 2019 – Sun, Aug 11, 2019
Host city: Lima, Peru
Athletes: 6,690
https://www.lima2019.pe

 

2019 TT Pan Am team

AQUATICS: Dylan Carter, Kael Yorke, Graham Chatoor, Jade Chatoor, Gabriela Donahue, Giselle Gursoy; Tracy De Montrichard-Carter, Chase Bloch, Joseph Mc Leod (officials).

ARCHERY: Daniel Catariz; Colvin Chin (official).

ATHLETICS: Michelle-Lee Ahye, Kelly-Ann Baptiste, Semoy Hackett, Alena Brooks, Kamaria Durant, Sparkle McKnight, Cleopatra Borel, Portious Warren, Tyra Gittens,Keston Bledman, Kyle Greaux, Jereem Richards, Dwight St Hillaire, Machel Cedenio, Reubin Walters, Akanni Hislop, Jerod Elcock, Asa Guevara, Andwuelle Wright, Wimani Stewart, Keshorn Walcott, Shakeil Waithe, Deon Lendore, Mauricia Prieto, Ayla Stansclaus, Tonya Nero; George Comissiong, Ian Carter, Nic Connor Alexander, Charles Joseph, Arlon Morrisson, Mastrapa Lopez, Wendell Williams (officials).

BADMINTON: Nekeisha Blake; Melvin Thomas (official).

BEACH VOLLEYBALL: Malika Davidson, Rheeza Grant, Daynte Stewart, Marlon Phillip; Nancy Joseph, Stephen Enile (officials).

BOXING: Nigel Paul, Aaron Prince, Tyron Thomas, Micheal Alexander; Reynold Cox, Rawlson Dopwell (officials).

CANOE SPRINT: Matthew Robinson, Nicholas Robinson; Merryl See Tai (official).

CYCLING: Nicholas Paul, Njisane Phillip, Kwesi Browne, Keron Bramble, Quincy Alexander, Jabari Whiteman, Kemp Orosco, Tyler Cole, Jovian Gomez, Akil Campbell, Teniel Campbell, Alexi Costa; David Francis, Erin Hartwell, Gene Samuel, Elisha Greene, Gabriel Thomas (officials).

GOLF: Isabella Lawrence; Wayne Baptiste (official).

GYMNASTICS: Joseph Fox; Charlie St Leger (official).

HOCKEY: Karlos Stephen, Akim Toussiant, Jordan Reynos, Kristien Emmanuel, Teague Marcano, Sheldon De Lisle, Marcus James, Mickell Pierre, Tarik Marcano, Daniel Byer, Micheael O’Connor, Shaquille Daniel, Lyndell Byer, Kwandwane Browne, Caleb Guiseppi, Dylan Francis, Joel Daniel, Malcolm Baptiste; Glenn Francis, Kirth Davis, Huw Stevens, Nicholas Baldeosingh (officials).

JUDO: Gabriella Wood; Mark Littrean (official).

ROWING: Felice Aisha Chow; Monica Hilcu (official).

RUGBY: Apphia Glasgow, Leah Kintiba, Nicolette Pantor, Blossom Stewart, Fayola Jack, Marika Mendez, Carlina Phillip, Maria Thomas, Kwanieze John, Aqiyla O’Brien, Kathleen Stephen, Kanisha Vincent; Jenilee Limada, Carlton Felix, Kelson Figaro (officials).

SAILING: Andrew Ivan David Lewis, Kelley-Ann Mary Arrindell; Official: Kairon Serrette (official).

SHOOTING: Anthony D Maraj, Marsha Bullen-Jones, Robert Auerbach, Roger Daniel; Ian Cockburn (official).

TABLE TENNIS: Rheann Chung; Anthony Corbin (official).

TAEKWONDO: Megan Lawrence; Cheryl Ann Sankar (official).

Team TTO in PAN AM 2019