Sidebar

Support your TeamTTO Athlete

Personal Info:




Please Choose Amount:

$ 100 TT small donation
$ 200 TT
$ 300 TT
$ 400 TT
$ 500 TT (*) Recommended
$ 1,000 TT, YOU ARE A BOSS!

24
Sat, Aug

2019 Pan Amer­i­can Games
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

COMBAT sports will dominate TT’s schedule today as the Pan American Games continue in Lima, Peru, with Megan Lawrence contesting the last-eight stage in the women’s taekwondo (over 68 kilogrammes), and both Aaron Prince and Michael Alexander, two of TT’s most exciting fighters, in the men’s boxing events.

Prince and Alexander, who will face off against Eduardo Sanchez of Costa Rica (men’s light welter 64kg) and Nicaragua’s Arlen Lopez Cardona (men’s middle 75kg), respectively, are seeking better results than their team-mates who were unable to progress over the last few days.

Nigel Paul was in action on the opening day, Thursday, and lost his quarterfinal bout to Cristiano Salcedo Codazzi on points in the men’s super heavy (91+kg) division.

Last evening, TT’s Tyron Thomas was scheduled for a quarterfinal bourt in the men’s welter (68kg) quarterfinals, versus Rohan Polanco of the Dominican Republic.

The semifinals are scheduled for tomorrow and Wednesday, followed by the finals on Thursday.

Also yesterday, the women’s volleyball team closed in 14th spot, following a 2-0 play-off defeat to El Salvador. The Central Americans edged TT for the first set 22-20, then cruised to the win with a more comfortable 21-14 win in the second.

The team’s lone victory came against the US VIrgin Islands in the first placement (13th-16th) match, on Saturday, winning 2-0 (21-8, 21-10).

They opened their account against Colombia on Thursday, losing 2-0 (21-9, 21-12), and followed up with a second loss, albeit by a much tighter score-line against Costa Rica. TT lost that match 2-0 (21-18. 22-20).

The men’s team closed their account a day prior, finishing 15th, or second from bottom, with a 2-0 win over the hosts, Peru.

In men’s hockey, TT will get their account underway against Cuba tomorrow in the second match of Pool A. The first pool match will see TT’s other group opponents, Argentina and Chile, facing off. They face Argentina on Thursday and finally Chile on Saturday. The quarterfinals start next Monday.

The rugby women, meanwhile, endured a forgettable tournament, closing yesterday in eighth place after losing all their matches.

They were defeated 55-0 by USA on Friday; 38-10 by Colombia and 46-0 to Argentina, both on Saturday, all in the pool stages, and then twice again on also yesterday in the two placement matches, which meant they finished last of the eight teams. They first lost 31-10 to hosts Peru in the 5-8th place play-off, and finally 22-0 by Mexico in the eighth place decider.

In shooting, Roger Daniel finished 13th in the preliminary round and fell short of a place in the finals.

Nicholas Robinson made it into the semifinal of the men’s 200m canoe sprint, after placing sixth in his heat, clocking 41.328 seconds, but was unable to reach the final of that event.

Source

2019 Pan American Games in Lima, Peru

Dates: Fri, Jul 26, 2019 – Sun, Aug 11, 2019
Host city: Lima, Peru
Athletes: 6,690
https://www.lima2019.pe

 

2019 TT Pan Am team

AQUATICS: Dylan Carter, Kael Yorke, Graham Chatoor, Jade Chatoor, Gabriela Donahue, Giselle Gursoy; Tracy De Montrichard-Carter, Chase Bloch, Joseph Mc Leod (officials).

ARCHERY: Daniel Catariz; Colvin Chin (official).

ATHLETICS: Michelle-Lee Ahye, Kelly-Ann Baptiste, Semoy Hackett, Alena Brooks, Kamaria Durant, Sparkle McKnight, Cleopatra Borel, Portious Warren, Tyra Gittens,Keston Bledman, Kyle Greaux, Jereem Richards, Dwight St Hillaire, Machel Cedenio, Reubin Walters, Akanni Hislop, Jerod Elcock, Asa Guevara, Andwuelle Wright, Wimani Stewart, Keshorn Walcott, Shakeil Waithe, Deon Lendore, Mauricia Prieto, Ayla Stansclaus, Tonya Nero; George Comissiong, Ian Carter, Nic Connor Alexander, Charles Joseph, Arlon Morrisson, Mastrapa Lopez, Wendell Williams (officials).

BADMINTON: Nekeisha Blake; Melvin Thomas (official).

BEACH VOLLEYBALL: Malika Davidson, Rheeza Grant, Daynte Stewart, Marlon Phillip; Nancy Joseph, Stephen Enile (officials).

BOXING: Nigel Paul, Aaron Prince, Tyron Thomas, Micheal Alexander; Reynold Cox, Rawlson Dopwell (officials).

CANOE SPRINT: Matthew Robinson, Nicholas Robinson; Merryl See Tai (official).

CYCLING: Nicholas Paul, Njisane Phillip, Kwesi Browne, Keron Bramble, Quincy Alexander, Jabari Whiteman, Kemp Orosco, Tyler Cole, Jovian Gomez, Akil Campbell, Teniel Campbell, Alexi Costa; David Francis, Erin Hartwell, Gene Samuel, Elisha Greene, Gabriel Thomas (officials).

GOLF: Isabella Lawrence; Wayne Baptiste (official).

GYMNASTICS: Joseph Fox; Charlie St Leger (official).

HOCKEY: Karlos Stephen, Akim Toussiant, Jordan Reynos, Kristien Emmanuel, Teague Marcano, Sheldon De Lisle, Marcus James, Mickell Pierre, Tarik Marcano, Daniel Byer, Micheael O’Connor, Shaquille Daniel, Lyndell Byer, Kwandwane Browne, Caleb Guiseppi, Dylan Francis, Joel Daniel, Malcolm Baptiste; Glenn Francis, Kirth Davis, Huw Stevens, Nicholas Baldeosingh (officials).

JUDO: Gabriella Wood; Mark Littrean (official).

ROWING: Felice Aisha Chow; Monica Hilcu (official).

RUGBY: Apphia Glasgow, Leah Kintiba, Nicolette Pantor, Blossom Stewart, Fayola Jack, Marika Mendez, Carlina Phillip, Maria Thomas, Kwanieze John, Aqiyla O’Brien, Kathleen Stephen, Kanisha Vincent; Jenilee Limada, Carlton Felix, Kelson Figaro (officials).

SAILING: Andrew Ivan David Lewis, Kelley-Ann Mary Arrindell; Official: Kairon Serrette (official).

SHOOTING: Anthony D Maraj, Marsha Bullen-Jones, Robert Auerbach, Roger Daniel; Ian Cockburn (official).

TABLE TENNIS: Rheann Chung; Anthony Corbin (official).

TAEKWONDO: Megan Lawrence; Cheryl Ann Sankar (official).

Team TTO in PAN AM 2019